Wózki transportowe w przestrzeni roboczej: mobilność zwiększa wydajność
Każde przemysłowe środowisko robocze wymaga rozwiązań zapewniających niezbędną mobilność, która z kolei umożliwi odpowiedni przepływy części, materiałów i narzędzi (np. między przestrzenią magazynową – regałami, a przestrzenią produkcyjną – stacjami roboczymi). Mobilność to także większa elastyczność w kształtowaniu przestrzeni roboczej w zależności od potrzeb.
Ergonomiczne wózki transportowe doskonale adresują te kwestie i ułatwiają organizację intralogistyki w przedsiębiorstwie. Warto się jednak upewnić, że wybrane wózki transportowe spełniają pewne podstawowe kryteria (ergonomia, jakość wykonania, wytrzymałość, modułowość) oraz że są odpowiednio dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci wybrać odpowiednie i optymalne pod względem wydajności i komfortu pracy wózki transportowe dla Twojej przestrzeni roboczej.
Jakie cechy powinien spełniać każdy przemysłowy wózek transportowy?
Przykładowy podział przemysłowych wózków transportowych
Mobilne elementy wyposażenia z uwagi na swoją istotną funkcję są bardzo mocno eksploatowane, co prowadzi do szybkiego zużycia. Dlatego bardzo istotne jest wybranie wysokiej jakości rozwiązań, przystosowanych do przemysłowego wykorzystania. Dlatego odpowiedni wózek transportowy powinien być odpowiednio zaprojektowany, wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów (jakościowa konstrukcja, blaty, dodatki i koła) oraz solidnie wykonany.
Każdy wózek transportowy powinien być również ergonomiczny – aby spełnić ten warunek należy przeanalizować:
- do czego ma służyć dany wózek,
- jakie elementy będą transportowane i jaka będzie waga tych elementów,
- w jakich warunkach wózek będzie używany (kwestia ilości miejsca, wielkości przestrzeni roboczej, rodzaju podłoża, obecności progów, schodów, lub innych przeszkód, itp.),
- kto będzie używał wózka transportowego (liczba użytkowników, wymiary użytkowników),
- czy warunki i specyfika zadań będą wymagały doposażenia wózków w dodatki np. dodatkowe półki, oświetlenie, szafki narzędziowe, wzmocnienie blatów.
Gdy mamy już odpowiedzi na wyżej zadane pytania, łatwiej będzie dobrać wózki transportowe, które zapewniają odpowiednią ergonomię. Większą ergonomię, a więc i większy komfort oraz wydajność pracy, zapewniają wózki z odpowiednio umiejscowionymi rączkami/uchwytami, z możliwością regulacji wysokości i doposażenia wózka w przydatne dodatki (modułowość).
Zadbaj o wybór odpowiedniego zestawu kół
Z wiadomych powodów koła są istotnym elementem wózków transportowych, dlatego bardzo dużo zależy od wyboru odpowiedniego zestawu kół, który umożliwi poprawną pracę całego wózka. Koła powinny być odpowiednio dobrane do wymiarów i planowanego obciążenia wózka jeżeli chodzi o średnicę oraz o materiał z którego wykonane jest koło. Istotne jest także podłoże, po którym wózek będzie się poruszał. Niektóre branże, jak np. produkcja elektroniki (koła ESD lub antystatyczne) wymagają specjalistycznych kół. Zestawy kołowe mogą być także instalowane w różnych konfiguracjach – wyróżniamy koła stałe oraz obrotowe (lub obrotowe z hamulcem). Koła obrotowe zapewniają większą manewrowość i będą lepiej sprawować się w ciasnych przestrzeniach.
,,Koła powinny być odpowiednio dobrane do wymiarów i planowanego obciążenia wózka jeżeli chodzi o średnicę i materiał z którego wykonane jest koło.''
Dopasuj typ wózka do wykonywanych zadań
Wózki transportowe mogą spełniać różne funkcje w przestrzeni roboczej, takie jak:
- transport materiałów do stacji roboczych (np. do stołów montażowych na hali produkcyjnej),
- mobilny magazyn narzędzi lub materiałów
- powiększenie przestrzeni roboczej w obrębie danego stanowiska (dostawka, tymczasowa stacja robocza, mała stacja robocza),
- mobilna przestrzeń na której zainstalowane jest większe urządzenie niezbędne do pracy,
- uniwersalne rozwiązania do transportu/składowania materiałów/narzędzi oraz do wykonywania drobniejszych prac.
Wymienione wyżej funkcje mogą być realizowane w ramach różnego rodzaju środowisk roboczych – warsztatów, fabryk, centrów logistycznych, magazynów, laboratoriów, lakierni, itd. Wybierając odpowiedni typ wózka transportowego należy wziąć to pod uwagę. Być może warto zrezygnować z uniwersalnych rozwiązań i wybrać specjalistyczne wózki dedykowane dla danej branży. Poniżej po krótce przedstawimy różne typy wózków transportowych, opisując ich zalety oraz zastosowanie.
Uniwersalne wózki półkowe
Wózki półkowe JABAMA w dwóch konfiguracjach w stałej i regulowanej wersji
Wielofunkcyjny wózek stołowy (półkowy), standardowo dostępny z dwoma lub trzema półkami. Dobrze sprawdzi się w różnych środowiskach przemysłowych i magazynowych do transportu części i materiałów, sprawdzi się również jako dodatkowa przestrzeń robocza. Optymalna wielkość półek, która umożliwia sprawne manewrowanie wynosi ok. 1000 x 500 mm. Wózki półkowe wykonane na stalowej konstrukcji cechują się dużą wytrzymałością. Dzięki dużej jakości wykonania wózki półkowe Jabama mają maksymalną nośność 200 kg. Mamy w ofercie również wózki regulacją wysokości górnego blatu, dzięki czemu można go dopasować do użytkownika i transportowanych materiałów. Ergonomiczny wózek półkowy powinien być również wyposażony w uchwyt.
Wysokie wózki magazynowe do kompletacji (konfekcjonowania)
Wózek półkowy JABAMA do magazynowania elementów z zabezpieczonymi półkami
Czasami wózki transportowe muszą być przystosowane do transportowania dużej ilości materiałów – jest to szczególnie przydatne w magazynach, gdy konieczne jest realizowanie dużych zleceń. Tego typu wózki dobrze nadają się też jako mobilne magazynki przy stołach roboczych, np. na zmontowane komponenty, przygotowane do wysyłki do dalszego etapu produkcji albo magazynu. Tego typu wózki do kompletacji są znacznie wyższe niż uniwersalne wózki półkowe (mają wysokość powyżej 1500 mm, w zależności od liczby półek), a same półki często są zabezpieczone przed zsuwaniem się przedmiotów w trakcie transportu. Wysokie wózki magazynowe Jabama produkujemy w różnych konfiguracjach (różna liczba półek, ich wymiary oraz prześwity między półkami), a ich udźwig może standardowo wynosić od 200 do 400 kg. W zależności od wysokości wózka, dobrze sprawdzą się koła o średnicy 125 lub 160 mm – są wytrzymalsze i łatwiej wprawić je w ruch.
Wózki warsztatowe i narzędziowe
Wózek warsztatowy JABAMA z dodatkami (uchwyty, szafka, półki, ścianka perforowana)
Mobilne rozwiązania dedykowane do pracy w warsztatach i innych przestrzeniach przemysłowych cechuje przede wszystkim duża wytrzymałość. Dostępne są w różnych konfiguracjach, ale ważne, żeby wózek był wyposażony w blat, na którym można swobodnie odkładać narzędzia w trakcie pracy, ale także praktyczną szafkę narzędziową. Oferujemy różne typy wózków warsztatowych z kontenerami w różnych konfiguracjach (różne liczby szuflad narzędziowych). Wózki warsztatowe ułatwiają organizację środowiska pracy, porządkowanie narzędzi oraz mogą pełnić funkcję mobilnej stacji roboczej. Standardowo ich wymiary są zbliżone do wymiarów uniwersalnych wózków półkowych, około 1000x500x900 mm (długość x szerokość x wysokość). Udźwig wózków warsztatowych Jabama wynosi 250 kg.
Wózki i kontenery na kartony
Stanowisko do pakowania JABAMA z małym wózkiem na kartony, który mieści się pod stołem
Praca w magazynach i centrach logistycznych lub wysyłkowych wymaga przede wszystkim specjalistycznych stanowisk do pakowania i kompletacji paczek (sprawdź naszą bogatą ofertę stołów do pakownia), ale ich uzupełnieniem i ważną częścią środowiska pracy, która pomoże lepiej zorganizować stanowisko i zwiększyć wydajność procesu pakowania, będą wózki do magazynowania złożonych kartonów. Tego typu wózki wykonujemy w różnych wymiarach i wysokościach (niskie, które można schować pod blatem i wysokie), a ich charakterystyczną cechą są specjalne separatory, które ułatwiają magazynowanie kartonów. W zależności od potrzeb, liczba i wysokość separatorów może być dowolnie konfigurowana.
Wózki stołowe i mobilne stanowiska robocze
Mobilne stanowisko komputerowe JABAMA
Wózek stołowy JABAMA do transportu dużych elementów
W niektórych sytuacjach potrzebna jest dodatkowa przestrzeń robocza do składowania części i narzędzi, lub wykonywania niektórych nietypowych zadań obok docelowej stacji roboczej. Często zadanie to spełniają uniwersalne wózki półkowe opisywane wyżej, jednak czasami wymagane są bardziej dedykowane rozwiązania. Mobilną przestrzeń roboczą mogą zapewniać np. mobilne stacje robocze o wymiarach blatu typowego stołu roboczego, lub dodatkowe pulpity, które mogą pełnić funkcję stanowisk komputerowych. Tego typu wózki transportowe spełniają wiele cech typowych stołów roboczych (np. można je wyposażyć w typowe dodatki jak oświetlenie, mają regulację blatu), ale jednocześnie są wyposażone w koła i rączki do transportu. Ich dużą zaletą jest także to, że przy ograniczonym miejscu można je dowolnie przesuwać i składować po skończonej pracy, efektywnie zarządzając przestrzenią.
Wózki i stelaże mobilne do montażu i prefabrykacji szaf rozdzielczych i automatyki
Mobilny stelaż do prefabrykacji szaf elektrycznych JABAMA
Prefabrykacja szaf elektrycznych wymaga dużej precyzji i uwagi. Wykorzystanie mobilnych stelaży do prefabrykacji JABAMA znacząco przyspiesza cały proces i zwiększa jego wydajność. Typowy wózek do prefabrykacji oparty jest na kształcie litery A na prostokątnej podstawie i wykonany z solidnych profili stalowych. Dzięki dwóm dużym półkom (po jednej na stronę) łatwo postawić montowaną szafę podczas montażu. Przestrzeń robocza wyłożona jest zabezpieczającą gumą ryflowaną. Co istotne, wysokość każde półki może być skokowo regulowana. Mobilny stelaż wyposażony jest również w półeczkę na narzędzia. Jego wymiary całkowite to 1910x1740x1027 mm (wysokość x szerokość x głębokość), a nośność wózka to 300 kg rozłożone równomiernie.
„Prefabrykacja szaf elektrycznych wymaga dużej precyzji i uwagi. Wykorzystanie mobilnych stelaży do prefabrykacji JABAMA znacząco przyspiesza cały proces i zwiększa jego wydajność.”
Wózki lakiernicze
Wózki niestandardowe projektowane na zamówienie
W sytuacji gdy gotowe rozwiązania nie będą optymalnym wyborem, konieczne jest wykonanie specjalistycznego wózka na zamówienia, który będzie posiadał konkretne wymiary, konstrukcję i akcesoria. W takiej sytuacji dobrze jest postawić na doświadczonego producenta wózków transportowych, który pomoże zaprojektować i wykonać dedykowany wózek dopasowany do Twoich potrzeb, który będzie spełniał kryteria jakości i ergonomii. Firma Jabama jest wiodącym producentem stanowisk roboczych i wyposażenia dla przemysłu w Polsce. Doskonale znamy potrzeby klientów z wielu różnych branż przemysłu i wiemy jak dobrze je zaadresować. Posiadamy szeroki asortyment stanowisk roboczych i wózków transportowych, które wykonujemy zarówno w wersjach standardowych jaki w pełnym wykonaniu ESD do stref EPA.
Niestandardowy wózek z akumulatorem wykonany na zamówienie
Zabudowany wózek platformowy z szufladami