GODZINY PRACY 7:00 - 15:00   INFOLINIA +48 790 440 232 ; +48 512 440 104  E-MAIL: jabama.marketing@jabama.pl ; marketing@jabama.pl          

Wersje językowe

Porównanie stołów warsztatowych: jaki wybrać?

Porównanie stołów warsztatowych: jaki wybrać?

Porównanie stołów warsztatowych: jaki wybrać?

 

Stół warsztatowy stanowi serce każdego warsztatu, pracowni, lub serwisu. To centralne miejsce pracy, gdzie realizowane są najważniejsze zadania produkcyjne i serwisowe związane z pracą manualną pracowników warsztatów, monterów lub serwisantów. Dlatego wybór odpowiedniego stołu warsztatowego może znacząco wpłynąć na istotne z punktu widzenia firmy czynniki, takie jak efektywność pracy, bezpieczeństwo pracowników, czy jakość wytwarzanych produktów. W tym artykule przedstawimy porównanie stołów warsztatowych, zwracając uwagę na wady i zalety poszczególnych typów stołów. Podpowiemy także na jakie istotne kwestie jak np. zakres akcesoriów zwracać uwagę przy dokonywaniu takiego wyboru.

„Stół warsztatowy to centralne miejsce pracy, gdzie realizowane są najważniejsze zadania produkcyjne i serwisowe związane z pracą manualną pracowników warsztatu, monterów lub serwisantów.”

 

Czym różnią się stoły warsztatowe od klasycznych stołów roboczych?

Weźmy na warsztat kwestię zasadniczą, czyli czym różnią się stoły warsztatowe od innych typów stanowisk roboczych? Stoły warsztatowe stanowią bardzo szeroką i zróżnicowaną kategorię produktów wśród dostępnych na rynku stacji i stanowisk roboczych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „stoły warsztatowe” aby uzyskać olbrzymią ilość różnorodnych wyników. Jaka jest jednak różnica między stołem roboczym a stołem warsztatowym? Aby uzyskać odpowiedź na to główne pytanie należy zadać sobie kilka pytań pomocniczych. Po pierwsze, gdzie najlepiej sprawdzi się stół warsztatowy? Jak sama nazwa wskazuje, stoły warsztatowe przeznaczone są do warsztatów (lub garażów, ślusarni, serwisów, pracowni rzemieślniczych oraz innych przestrzeni produkcyjnych), w których wykonuje się pracę ręczną o cięższym charakterze (w odróżnieniu od lekkich prac montażowych lub biurowych). Czy w związku z „cięższymi” zadaniami konstrukcja stołu powinna być inna? Tego typu stoły powinny być bardziej wytrzymałe, wykonane z innego rodzaju materiałów oraz powinny być wyposażone w innego typu dodatki. Jakie akcesoria powinien posiadać dobry stół warsztatowy? Na tego typu stanowiskach dla skutecznej pracy kluczowe jest zachowanie właściwego porządku. Dopiero odpowiednio skonfigurowane stacje warsztatowe pozytywnie wpłyną na takie zagadnienia jak organizacja pracy w warsztacie.

 

 

Przykładowe typy stołów warsztatowych

Stoły warsztatowe możemy podzielić na różne podkategorie, które spełniają różne funkcje:

 • Stoły warsztatowe do stolarni: przeznaczone do obróbki drewna w stolarniach. Jako że drewno jest bardziej miękkim materiałem niż stal, tego typu stoły bazują często na konstrukcji drewnianej z blatem ze sklejki z drzew liściastych Często wyposażone są w otwory montażowe do specjalistycznych narzędzi używanych przy obróbce drewna.
 • Stoły serwisowe: do zastosowań profesjonalnych w serwisach różnego rodzaju sprzętu, w tym w warsztatach samochodowych i serwisach rowerowych, zazwyczaj wyposażone są w różnego rodzaju akcesoria do przechowywania dużej ilości narzędzi jak ścianki perforowane z uchwytami, szafki narzędziowe, częstym wymogiem w stosunku do takich stołów jest ich mobilność.
 • Stoły warsztatowe dla przemysłu: stanowią wyposażenie różnego typu przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, cechuje je duża wytrzymałość, największa ergonomia, często muszą spełniać warunki przystosowania do montażu specjalistycznych maszyn i obrabiarek. Tego typu stoły muszą być przystosowane do intensywnej, codziennej pracy i muszą być odporne na warunki panujące w profesjonalnych warsztatach i ślusarniach
 • Garażowe stoły warsztatowe: popularny typ stołu warsztatowego często kupowany przez osoby fizyczne wyposażające garaże, piwnice, czy amatorskie warsztaty. Ważne jest, aby tego typu stoły były jak najbardziej uniwersalne. Tego typu stoły nie są tak mocno eksploatowane jak stoły przemysłowe, a jednocześnie osoby prywatne często szukają jak najtańszych rozwiązań, dlatego bardzo często sprzedawcy oferują bardziej ekonomiczne rozwiązania o nieco słabszych parametrach. Bardziej wymagający użytkownicy powinni szukać stanowisk warsztatowych wyższej klasy (np. do zastosowań przemysłowych lub serwisów). Stołów warsztatowych do zastosowań prywatnych poszukują zapaleni majsterkowicze, modelarze, drobni rzemieślnicy, których hobby wiąże się z wykonywaniem przeróżnych prac manualnych.

Powyższa klasyfikacja to tylko jedna z propozycji grupowania takich stanowisk roboczych. Równie dobrze można podzielić stoły warsztatowe przez wzgląd na materiał, z którego są wykonane (stoły drewniane, metalowe, z materiałów mieszanych), lub przez wzgląd na mobilność (stałe stacje robocze i stoły mobilne). Oddzielne i bardziej wyspecjalizowane zagadnienie stanowią z kolei np. stoły spawalnicze lub stoły ślusarskie. Analiza poszczególnych kategorii takich stanowisk ułatwi porównanie stołów warsztatowych.

 

Warsztatowy ekosystem – jak dobrze zaplanować przestrzeń w warsztacie?

Dobrze dobrany stół warsztatowy nie oznacza automatycznie wzrostu wydajności pracy, ponieważ stanowisko musi być dobrze wkomponowane w sam warsztat (jako jednostkę organizacyjną i samo pomieszczenie). Stoły warsztatowe powinny być dobrze dobrane rozmiarowo do powierzchni pomieszczenia. Stół powinien też stać w odpowiednim miejscu, aby nie zaburzał wytyczonych w warsztacie szlaków komunikacyjnych i nie utrudniał pracy przy innych stanowiskach. Jeżeli miejsce jest zaciemnione, stół powinien być wyposażony w oświetlenie centralne, które ułatwi pracę. Wreszcie, bardzo ważne jest aby stół był dobrze zintegrowany z resztą wyposażenia warsztatu: szafami narzędziowymi, wózkami warsztatowymi, regałami magazynowymi i innym wyposażeniem. Dostęp do każdego miejsca przechowywania części i narzędzi powinien być łatwy i swobodny, zgodnie z zasadami ergonomii. Im więcej sprzętu na wyciągniecie ręki, tym lepiej i zdrowiej dla pracownika. .Jeżeli przy stole warsztatowym będzie wykonywana praca siedząca, należy zadbać o dobór odpowiednich krzeseł warsztatowych. Przy pracy stojącej warto rozważyć zakup mat antyzmęczeniowych (w tym mat ESD) poprawiających komfort stania. Jeśli szukasz odpowiedniego wyposażenia do warsztatu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą mebli warsztatowych dostępnych w naszym sklepie internetowym.

„Wreszcie, bardzo ważne jest aby stół był dobrze zintegrowany z resztą wyposażenia warsztatu: szafami narzędziowymi, wózkami warsztatowymi, regałami magazynowymi i innym wyposażeniem. Dostęp do każdego miejsca przechowywania części i narzędzi powinien być łatwy i swobodny, zgodnie z zasadami ergonomii.”

 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni stół warsztatowy? Podstawowe pytania przed zakupem.

Przed ostateczną decyzją o zakupie stołu warsztatowego warto dokonać krótkiej analizy potrzeb:

 • Czy stół warsztatowy będzie używany amatorsko np. przez majsterkowicza w garażu lub piwnicy, czy przeznaczony jest do użytku profesjonalnego np. w ślusarni zakładu przemysłowego?
 • Jaki będzie charakter prac dokonywanych na stanowisku (nieco lżejsze prace manualne z wykorzystaniem prostych narzędzi, czy praca z ciężkimi narzędziami lub elektronarzędziami)?
 • Jaki rodzaj obróbki będzie dokonywany przy stole warsztatowym – obróbka drewna, metalu lub innych materiałów?
 • Jakie będą gabaryty i waga części, elementów i wykorzystywanych narzędzi?
 • Czy na stole będę mocowane inne narzędzia, jak szlifierki, imadła, wiertarki?
 • Czy w ramach pracy przy stanowisku będą używane smary, rozpuszczalniki, lakiery i inne środki chemiczne?

Udzielenie odpowiedzi na zadane powyżej przykładowe pytania pozwala dobrać odpowiedni stół warsztatowy do zaplanowanych potrzeb. Przykładowo, stacje robocze do użytku profesjonalnego, gdzie wykonywane prace będą bardziej regularne i intensywne powinien być bardziej wytrzymały niż stół do majsterkowania w przydomowym garażu. Ta sama reguła dotyczy doboru stanowiska do odpowiedniego charakteru prac, obrabianych elementów oraz wykorzystywanych narzędzi: prace manualne z ciężkimi elementami przy użyciu instalowanych na stole ciężkich narzędzi i urządzeń wymaga stołu warsztatowego o większych rozmiarach, wytrzymałego i bardziej stabilnego niż lekkie prace montażowe. Jeżeli w ramach prac używane są środki chemiczne, należy odpowiednio zabezpieczyć blat stanowiska.

 

Podstawowe parametry stołów warsztatowych

Wybór stołu warsztatowego ułatwi ocena typowych parametrów produktu, które podaje na swoich stronach internetowych większość sklepów i producentów. Dzięki tym parametrom możemy ocenić, czy dane stanowisko będzie odpowiednie przez wzgląd na jego wymiary, wytrzymałość, zakres dostępnych dodatków, czy poziom ergonomii.

„Stoły warsztatowe metalowe są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i mają większy udźwig niż alternatywne rozwiązania.”

Rodzaj konstrukcji: zdecydowana większość stanowisk bazuje na metalowej konstrukcji z różnych rodzajów profili stalowych, lub blachy. Stoły warsztatowe metalowe są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i mają większy udźwig niż alternatywne rozwiązania (np. proste stoły wykonane z drewna, lub tworzyw sztucznych). W stołach warsztatowych Jabama zastosowane są grubsze profile niż w typowych stołach roboczych oraz dodatkowe wzmocnienia konstrukcji, co przekłada się na większą tolerancję obciążenia i mniejszą awaryjność.

Typ blatu: nie tylko konstrukcja stołu warsztatowego powinna być znacznie wzmocniona, ale również sam blat roboczy. Powinien być grubszy (powinien mieć od 30 mm grubości) i wykonany z materiałów o większej odporności na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, ścieranie, porysowanie) oraz chemiczne (praca z wnikającymi w blat środkami chemicznymi, które mogą powodować dodatkowe uszkodzenia). Wśród praktycznych rozwiązań należy wymienić blat z lakierowanej sklejki z drzew liściastych, który może zostać obity blachą stalową lub wyłożony gumą dla dalszego zwiększenia odporności (zapoznaj się z naszym artykułem o wyborze właściwego blatu roboczego, dostępnym TUTAJ).

Wymiary: większa powierzchnia blatu to większa powierzchnia robocza, co jest zazwyczaj istotne w odniesieniu do stołów warsztatowych, gdzie często pracuje się z dużymi elementami oraz z dużą liczbą narzędzi. Ważna jest także odpowiednio dobrana wysokość blatu roboczego i wysokość tylnej ramy górnej, na której mocowane są akcesoria. Wymiary i wysokość stołu powinny być dobrane w ten sposób, aby zapewnić maksymalny poziom ergonomii użytkownika, co zagwarantuje komfort pracy i finalnie zwiększy jej efektywność.

Dodatkowe wyposażenie: bardzo często stoły warsztatowe wysokiej jakości odróżnia od tańszych zamienników ich modułowy charakter i szeroki zakres możliwych do zainstalowania akcesoriów. Wśród dodatków typowych dla stołów warsztatowych wyróżniamy między innymi podblatowe szafki narzędziowe z szufladami, panele perforowane z uchwytami na narzędzia (klucze, śrubokręty, wiertła, itp.) i pojemniki magazynowe (np. do przechowywania śrub, nakrętek, wkrętów), centralne oświetlenie, dodatkowe półki ułatwiające organizację stanowiska pracy, czy listwy zasilające do podłączenia narzędzi elektrycznych.

 

Optymalny rozmiar i wysokość stanowiska pracy w warsztacie

W dużym skrócie, zgodnie z zasadami ergonomii stanowisk pracy, stół powinien być jak najbardziej dopasowany do użytkownika i do rodzaju wykonywanego przez niego pracy. Czy praca wykonywana przy stole będzie stojąca, czy siedząca? Przed zakupem należy się także zastanowić, ilu będzie użytkowników stołu i ile rodzajów pracy będzie przy nim wykonywane. Następnie bazując na uzyskanych odpowiedziach na te pytania należy dobrać odpowiednie rozmiary blatów stołów warsztatowych. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość wybrania różnych wariantów wymiarów blatów i w razie potrzeby regulowanej wysokości (zapoznaj się z naszym artykułem o ergonomii stanowisk roboczych TUTAJ). Dodatkową zaletą kupowania stołów do warsztatu bezpośrednio u producenta jest także możliwość wykonania produktu pod wymiar o niestandardowych wymiarach. Oto dwie wskazówki, o których należy pamiętać przy wyborze właściwego stanowiska:

 • Zazwyczaj stoły warsztatowe powinny być wyposażone w blat o większych rozmiarach niż uniwersalne stoły robocze z uwagi na większe gabaryty używanych elementów oraz dużą ilość różnych narzędzi: blat o większej powierzchni ułatwi uporządkowanie i lepsze zorganizowanie stanowiska pracy. Jednocześnie blat nie powinien być za duży dla użytkownika.
 • Jeżeli praca wykonywania przy stanowisku wiąże się z podnoszeniem i przekładaniem na stół ciężkich elementów, stół nie może być za wysoki, aby nie narażać zdrowia użytkownika stołu.

Stoły warsztatowe Jabama dostępne są w różnych wymiarach. Bazą są dwa standardowe warianty rozmiarów: 1500x900x800 mm lub 2000x900x800 mm (długość x szerokość x wysokość), które wynikają z wieloletniego doświadczenia i analiz potrzeb użytkowników. Dostępne są również wykonania stołów warsztatowych w dowolnych rozmiarach i konfiguracjach na zamówienie, dzięki czemu zawsze zamówisz u nas odpowiednio dobrany wymiarowo, a więc w pełni ergonomiczny stół warsztatowy.

Model Długość Szerokość Wysokość Grubość
SMW0915 1500 900 800 30
SMW0920 2000 900 800 30
SMW na wymiar dowolna dowolna dowolna dowolna

 

Stoły warsztatowe na kołach: dodatkowa mobilność

Bardzo często organizacja pracy w danym warsztacie, garażu, lub ślusarni z różnych przyczyn (przykładowo przez wzgląd na małą przestrzeń, konieczność pracy w pobliżu naprawianego obiektu) wymaga elementów wyposażenia w postaci mobilnych stołów warsztatowych. W tego typu stołach konstrukcja powinna być odpowiednio zmodyfikowana, a zestaw kół odpowiednio dobrany do planowanych dopuszczalnych obciążeń. Dzięki mobilnym stacjom roboczym można w łatwy sposób przemieścić stanowisko pracy z miejsca na miejsce.

 

Korzyści z dobrze dobranego stołu do warsztatu i garażu.

Dobrze dobrany stół do warsztatu to gwarancja wysokiej wydajności pracy oraz komfortu i zadowolenia użytkownika. Konstrukcja właściwego stanowiska pracy powinna być bardzo wytrzymała – najlepiej sprawdzą się stoły warsztatowe metalowe, a blat powinien być wystarczająco gruby, właściwie zabezpieczony i powinien gwarantować odpowiednio dużą powierzchnię roboczą ułatwiającą organizację procesu pracy. Dzięki praktycznym dodatkom praca stanie się znacznie łatwiejsza: szafki i panele perforowane ułatwiają przechowywanie narzędzi i utrzymywanie porządku, a oświetlenie ułatwia precyzyjną pracę, szczególnie w słabiej oświetlonych miejscach. Jeżeli skorzystasz z praktycznych wskazówek wymienionych w tym artykule, odpowiednio dobierzesz najlepszy dla siebie stół warsztatowy, który wytrzyma długą i intensywną eksploatację.

Korzyści z dobrze dobranego stołu warsztatowego:

 1. wytrzymały i stabilny stół, który wytrzyma intensywną pracę manualną z użyciem ciężkich narzędzi i innych środków występujących w danym środowisku pracy
 2. maksymalna wydajność i komfort płynący z pracy na ergonomicznym i dobrze skonfigurowanym stanowisku roboczym
 3. ułatwienie utrzymania porządku i organizacji stanowiska roboczego dzięki odpowiednim rozmiarom i akcesoriom od przechowywania

 

Stoły do warsztatu na zamówienie.

W niektórych sytuacjach stoły warsztatowe dostępne na rynku nie spełniają mocno spersonalizowanych, niestandardowych kryteriów – np. przy konieczności wykonania stołów o mocno niestandardowych wymiarach, z nietypowym rodzajem regulacji (np. .stołów warsztatowych regulowanych elektrycznie) lub ciężkich stołów warsztatowych z ochroną antystatyczną ESD. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z oferty producenta stołów warsztatowych takiego jak Jabama. Nasz zespół specjalistów przeanalizuje Twoje potrzeby, a nasi doświadczeni konstruktorzy przygotują odpowiedni, szyty na miarę projekt. Wykonujemy stoły warsztatowe na zamówienie o nietypowych konstrukcjach. Jeżeli szukasz takiego produktu, na pewno będziemy w stanie pomóc.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl