GODZINY PRACY 7:00 - 15:00   INFOLINIA +48 790 440 232 ; +48 512 440 104  E-MAIL: marketing@jabama.pl          

Wersje językowe

Jak zaprojektować i optymalnie wyposażyć stół do pakowania paczek?

Jak zaprojektować i optymalnie wyposażyć stół do pakowania paczek?

Jak zaprojektować i optymalnie wyposażyć stół do pakowania paczek?

Sprzedaż online dynamicznie wzrasta i stwarza coraz większe wyzwania dla sklepów wysyłkowych i firm logistycznych. Dlatego nieustanne szukanie sposobów na optymalizację procesów w centrach i magazynach wysyłkowych jest niezwykle istotne dla osiągnięcia sukcesu i znajdowania przewag konkurencyjnych w bardzo wymagającej branży logistycznej.  Jednym ze sposobów na zwiększenie efektywności jest wybór optymalnie zaprojektowanych stołów do pakowania, które stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia magazynowego. Dobre stanowisko do pakowania przynosi wiele korzyści, które prowadzą do szybszego i wydajniejszego pakowania przesyłek, większego komfortu pracy i zadowolenia użytkowników, a także zmniejszonego ryzyka występowania błędów i pomyłek i w efekcie ograniczania kosztów. W poniższych artykule piszemy o tym jak wybrać i zaprojektować wydajne stanowisko pracy do pakowania oraz jakie akcesoria ułatwią jego optymalizację.

Stoły do pakowania - do czego służą?

Stoły do pakowania to ważny element wyposażenia magazynów oraz centrów wysyłkowych prowadzonych przez firmy logistyczne, sklepy internetowe, hurtownie, a także firmy produkcyjne oraz serwisy z różnych branż, które również muszą spakować i przygotować towary do wysyłki. To właśnie na tym meblu magazynowym przebiega proces pakowania, który polega między innymi na:

  • skompletowaniu zamówienia
  • drukowaniu etykiet, przygotowaniu dokumentacji
  • zabezpieczaniu przedmiotu do wysyłki poprzez zastosowanie ochronnych opakowań i wypełniaczy
  • zapakowaniu towarów w pudełko, kopertę lub foliopak
  • etykietowaniu przesyłki

Jakie cechy powinien mieć wydajny stół do pakowania przesyłek?

Wykonanie wszystkich powyższych czynności wymaga dedykowanego stanowiska pracy, które zapewni odpowiedni poziom ergonomii i będzie dopasowane do specyfiki pracy. Stół do pakowania powinien mieć odpowiednio wytrzymałą, solidną konstrukcję oraz modułową budowę, która powinna zapewniać możliwość doposażenia w specjalistyczne dodatki i akcesoria (dedykowane półki, zasobniki, rolki, dyspensery i inne), przydatne na różnych etapach procesu pakowania wysyłek. Stół magazynowy powinien umożliwiać konfigurację wyposażenia dodatkowego w celu jak największej personalizacji pod kątem po pierwsze wykonywanych zadań (częstotliwość pakowania, rodzaj wysyłanych przedmiotów, używane materiały pakowe), a po drugie użytkownika (wzrost, zasięg ramion, kondycja fizyczna, stan zdrowotny).

Stoły do pakowania Jabama w centrum wysyłkowym dużej firmy e-commerce

Korzyści z optymalizacji stanowiska do pakowania

Odpowiednio zaprojektowane stanowisko do pakowania pozytywnie wpływa na wszystkie parametry procesu pakowania i kompletacji: przyspiesza czynności, zwiększa wydajność, ogranicza koszty całego procesu (optymalizacja zużycia materiałów, efektywności pakowaczy, zmniejszenie ryzyka błędów przy kompletacji i pakowaniu, i zmniejszenie współczynnika zwrotów). Do tego, co bardzo ważne, umożliwia odpowiednie uporządkowanie i usystematyzowanie całego procesu.

Konstrukcja stanowiska do pakowania paczek

Z czego powinna być wykonana baza stanowiska pakowania?

Jak wspomnieliśmy wyżej, stół do pakowania i kompletacji paczek powinien bazować na wytrzymałej konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem będzie konstrukcja wykonana z metalowych profili spawanych i skręcanych, malowana proszkowo w celu zabezpieczenia przed korozją. Metalowa konstrukcja gwarantuje odpowiednią wytrzymałość i nośność, ale także zapewnia stabilność, minimalizuje drgania i ryzyko przewrócenia się stołu.

Jak wybrać właściwy blat stołu do pakowania?

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego blatu, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:

  1. Rozmiar: oczywiście ma znaczenie. Główna powierzchnia robocza powinna spełniać przesłanki ergonomiczności i funkcjonalności, w związku z czym powinien mieć wymiary gwarantujące wygodne pakowanie paczek, które umożliwią swobodne obracanie paczek, oraz umożliwią położenie na nim przyborów niezbędnych przy pakowaniu. Z rozmiarem nie można też przedobrzyć, użytkownik powinien mieć wszystko w zasięgu ręki. Jeżeli blat będzie za głęboki, pakowacz może mieć problem z dosięgnięciem akcesoriów zawieszonych na tylnej ściance. Warto także pamiętać o tym, aby dopasować rozmiar stoły do ilości dostępnej przestrzeni w danym magazynie. Odpowiednio duży blat pozwoli wydzielić strefy robocze na blacie (np. strefa pakowania, odkładcza), które ułatwią organizację miejsca pracy. Ważne jest, aby producent udostępniał kilka wariantów rozmiarowych stołu. Stanowiska produkowane przez Jabama dostępne są w aż 6 standardowych rozmiarach (1200x700, 1500x700, 1800x700, 1200x900, 1500x900, 1800x900 mm), możliwe są także do wykonania w dowolnym niestandardowym rozmiarze.
  2. Rodzaj materiału, z którego wykonano blat: w przypadku zdecydowanej większości procesów wysyłkowych w zupełności wystarczy blat z płyty laminowanej o odpowiedniej grubości (18-25 mm). Należy jednak pamiętać, że powinna to być dobra płyta, o odpowiedniej gęstości i sztywności z solidnym laminatem i okleiną krawędziową. Jeżeli planujesz pakować w magazynie duże paczki, lub paczki będą bardzo często przesuwane po powierzchni stołu, dobrze byłoby dodatkowo wzmocnić powierzchnię roboczą np. dodatkową warstwą stalowej blachy, lub ryflowanej gumy. Niektórzy producenci stołów do pakowania w standardzie oferują blaty metalowe, ale w większości przypadków to naciąganie na koszty i przerost formy na treścią. 
  3. Nośność: dobry stół do pakowania powinien dużo wytrzymać. Standardowo, stoły robocze i stoły kompletacyjne Jabama mają maksymalny udźwig na poziomie 300 kg, co umożliwia swobodną pracę nawet z ciężkimi przedmiotami, a stanowisko można bez problemu wyposażyć w dodatkowe skanery, drukarki i inne urządzenia.

Przegląd akcesoriów do stołów zwiększających wydajność i efektywność procesów wysyłkowych

Wydajne stanowisko do pakowania paczek powinno mieć modułowy charakter, który umożliwi proste i szybkie wyposażenie go w gotowe rozwiązania zarówno typowe dla wszystkich stołów, jak i dedykowane do zwiększenia efektywności logistyki magazynowej. Wśród typowych dodatków należy wymienić różnego rodzaju półki mocowane na nadbudowie stołu (standardowe, uchylne, z zabezpieczonymi krawędziami, itp.) lub w jego dolnej części, kontenery z szufladami i szafki, centralne oświetlenie mocowane nad stołem, panele z perforacją, akcesoria PC jak uchwyty monitora, półki na komputer, szuflady na klawiaturę. Nowoczesne stoły do pakowania dają z kolei możliwość wyposażenia stanowiska w specjalistyczne akcesoria jak:

  • rolki na materiały do pakowania (folia, folia bąbelkowa papier pakowy, stretch)
  • półki z przegrodami na kartony
  • półki na drukarki etykiet i skanery
  • systemy do mocowania kamer przemysłowych lub sygnalizacji
  • przenośniki rolkowe lub moduły kulowe do przesuwania i obracania pudeł
  • uchwyty na dyspensery taśmy, naklejek, na dokumentację oraz inne akcesoria
  • uchwyty na worki na odpady
  • pojemniki i kuwety w różnych rozmiarach
  • obcinarka do materiałów opakowaniowych

Wszystkie wyżej wymienione akcesoria pozytywnie wpłyną na przygotowanie przesyłek i pozwolą zaprojektować efektywne stoły do pakowania. Ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść rozwiązań marki Jabama jest możliwość zaprojektowania stołów do pakowania na zamówienie (o niestandardowej konstrukcji, wymiarach, dodatkach), w przypadku gdy gotowe rozwiązania nie do końca spełniają wszystkie oczekiwane założenia.

Stół do pakowania paczek Jabama z akcesoriami, jak półka z przegrodami, obcinarka, dolna półka, szuflada

Co powinno znaleźć się na ergonomicznym stole do pakowania przy kompletowaniu zamówień?

Każdy stół do pakowania powinien być wyposażony w zestaw odpowiednich narzędzi, urządzeń i materiałów niezbędnych do przygotowywania przesyłek do wysyłki. W pierwszej kolejności warto wymienić wszelkie niezbędne materiały do pakowania, wśród których mogą znaleźć się:

  • folia bąbelkowa
  • folia stretch
  • wypełniacze do paczek piankowe, papierowe lub poduszki powietrzne
  • opakowania kartonowe, koperty lub foliopaki

Każdy z tych materiałów powinien mieć wydzielone miejsce do przechowywania w ramach stacji roboczej, co czasami stanowi duże wyzwanie przy jego projektowaniu. Zazwyczaj kartony i koperty przechowuje się na półkach z przegrodami, wypełniacze umieszcza się w specjalnych zasobnikach i dyspenserach, a materiały na rolkach umieszcza się na specjalnie przygotowanych rolkach obrotowych, z których można je łatwo rozwijać.

Wśród innych materiałów i narzędzi, w które należy zaopatrzyć każde stanowisko znajdują się:

  • etykiety i naklejki
  • materiały promocyjne do umieszczenia w przesyłkach
  • różnego rodzaju taśmy do pakowania na podajnikach
  • nożyczki i specjalistyczne noże (np. okrągłe)
  • przybory do pisania
  • drukarki do etykiet zebra lub tradycyjna drukarka
  • skanery
  • jednostki PC i monitory, klawiatury, tablety lub inne wyświetlacze

Dobrą praktyką jest ścisłe wyznaczenie miejsca dla każdego z potrzebnych przedmiotów - im więcej wygodnych dedykowanych uchwytów, tym lepsza organizacja pracy.

Rodzaje regulacji stołu do kompletacji zamówień

Zdecydowanie ergonomicznym rozwiązaniem w przypadku stołu do pakowania jest wyposażenie go w mechanizm regulacji wysokości, taki jak:

  1. ręczna regulacja wysokości na śrubach (płynna) - która stanowi idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy wyregulowanie stołu jest konieczne tylko od czasu do czasu. Wystarczy lekko poluzować śruby, wysunąć blat na odpowiednią wysokość i ponownie dokręcić śruby. W ten sposób można dopasować stanowiska do potrzeb pracowników, zwiększając ich komfort pracy i redukując ryzyko urazów wynikające z nieprawidłowej ergonomii,
  2. elektryczna regulacja wysokości - w ten sposób szybko i sprawnie dostosujesz wysokość stołu naciśnięciem przycisku na pilocie, gwarantuje najwyższą ergonomię i znacznie wpływa na jakość pracy. Stoły z elektryczną regulacją wysokości idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy z jednego stanowiska korzysta więcej niż jedna osoba (co jest częstym zjawiskiem w magazynach, gdzie zazwyczaj obowiązuje zmianowy system pracy), regulacja taka ułatwia też pracę z ciężkimi i dużymi przesyłkami. Stoły do pakowania Jabama z elektryczną regulacją wysokości bazują na wytrzymałych i dostosowanych do przemysłowych zastosowań kolumnach, które gwarantują bezawaryjną pracę i niezwykle duży udźwig na poziomie 300 kg na stół,
  3. regulacja ręczna na korbę - kolejnym rozwiązaniem jest regulacja za pomocą ręcznej korby, również dość szybka, wymaga jednak trochę więcej czasu i wysiłku niż regulacja elektryczna. Świetnie sprawdzi się w strefach EX.

Stół do pakowania z elektryczną regulacją wysokości i dodatkami produkowany przez firmę Jabama

Jakie typy stołów do pakowania można wyróżnić?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów stołów do pakowania, które możemy pogrupować w stanowiska podstawowe, na których wykonywane są zasadnicze prace związane z kompletacją i pakowaniem zamówień oraz tzw. stoły pomocnicze, dostawki, które zapewniają dodatkową przestrzeń roboczą, lub np. umożliwiają zintegrowanie stołu z przenośnikiem taśmowym w magazynie. Do pakowania dużych przesyłek (np. mebli, dywanów) projektuje się specjalne stoły do pakowania dużych przesyłek, o zwiększonych rozmiarach, dostosowane także do przechowywania większych gabarytowo materiałów pakowych

Jabama - doświadczony producent stołów do pakowania i wyposażenia dla logistyki

Wyżej przedstawiliśmy, że zaprojektowanie optymalnego stołu do pakowania, które umożliwi optymalizację procesu pakowania, poprawę obsługi zamówień sklepów e-commerce może stanowić duże wyzwanie. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę na temat usprawniania procesów logistycznych i którzy będą w stanie pomóc wybrać w 100% dopasowane do potrzeb stanowiska pracy, a także doradzą jak zintegrować je z resztą wyposażenia i procesów w danym magazynie.

Stoły do pakowania powinny cechować się bardzo wysoką jakością wykonania i zastosowanych do produkcji materiałów, modułową konstrukcją i powinny gwarantować odpowiednią ergonomię, wytrzymałość i komfort pracy użytkowników. Dodatkowym atutem jest możliwość głębokiej customizacji stanowisk. Stoły do pakowania marki Jabama spełniają wszystkie te kryteria i stanowią idealne rozwiązanie dla logistyki, z którego korzysta wiele firm w Polsce i za granicą. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko do pakowania?

Stół do pakowania powinien bazować na solidnej konstrukcji ze spawanych profili stalowych i powinien posiadać wytrzymały blat z płyty laminowanej (opcjonalnie z obiciem z  blachy lub oklejony gumą dla dodatkowego wzmocnienia), dostępny w wielu wariantach rozmiarowych. Udźwig takiego stołu powinien wynosić przynajmniej 300 kg. Powinien mieć on modułową konstrukcję która umożliwia zamocowanie wyposażenia uniwersalnego, a także dedykowanego do pakowania.

Jakie korzyści daje optymalizacja stołów do pakowania?

Optymalnie zaprojektowane stanowisko umożliwia zwiększenie wydajności i przyspieszenie procesów, optymalizację kosztów, zmniejszenie ryzyka występowanie błędów przy pakowaniu, poprawę komfortu pracy i zadowolenia pracowników, ograniczenie zużycia materiałów pakowych.

Czy warto inwestować w stół do pakowania na wymiar z dopasowanym wyposażeniem?

Rozwiązania projektowane na wymiar umożliwiają efektywne rozplanowanie przestrzeni magazynowej w centrum wysyłkowym. Dobór spersonalizowanych rozwiązań i akcesoriów gwarantuje z kolei najlepsze dopasowanie do procesów logistycznych, dlatego warto korzystać z takich rozwiązań przy odpowiednim budżecie (z zasady wiążą się one z większymi kosztami).

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl