Czym różnią się od siebie stoły robocze, stoły warsztatowe i stoły montażowe? Pomagamy wybrać właściwe stanowisko do pracy.
Jeśli właśnie rozbudowujesz linię produkcyjną, wyposażasz nową fabrykę, albo optymalizujesz procesy w warsztacie lub magazynie, jest bardzo duża szansa na to, że potrzebujesz stołów do wykonywania najróżniejszych prac ręcznych (np. do montażu, napraw, pakowania, kontroli jakości). Jak nazwać stół do pracy, którego akurat potrzebujesz? Na rynku dostępnych jest wiele takich rozwiązań i są one różnie nazywane. Niestety, nie ma żadnego "utartego" systemu nazywania takich produktów - wielu sprzedawców nie ma uporządkowanego nazewnictwa takich stołów, stosuje różne nazwy zamiennie i bez konsekwencji, co wprowadza zamieszanie i utrudnia znalezienie właściwego produktu. Dlatego w niniejszym artykule postaramy się uporządkować nazewnictwo w tej grupie produktów, podzielić ją na podkategorie i krótko wyjaśnić, czym różnią się poszczególne rodzaje stołów. Nie będzie to na pewno podział zamknięty i wyczerpujący, ale dzięki temu będziesz mógł łatwiej i precyzyjniej wyszukać pasujący produkt.
Jaka kategoria stołów jest najszersza i nadrzędna? Stoły robocze, stoły warsztatowe, czy może stoły przemysłowe?
Zacznijmy od początku i zdefiniujmy czym jest stół. Banał, ale w ten sposób uporządkujemy dalsze rozważania. Według Słownika języka polskiego PWN, pasująca definicja stołu brzmi następująco: "urządzenie składające się z blatu umocowanego na kilku nogach, zaopatrzone w różne przyrządy, używane w zakładach mechanicznych, laboratoriach, warsztatach itp.". Mamy już bazową definicję stołu, a zatem możemy iść dalej. Zaczynając od samej góry, spróbujmy znaleźć hasło nadrzędne, szeroką kategorię która pomieści w sobie wszystkie inne podkategorie stołów do wykonywania prac manualnych. Czy to możliwe? Jest to na pewno bardzo trudne. Bazując na naszym doświadczeniu, znajomości rynku i danych dotyczących wyszukiwań poszczególnych haseł w wyszukiwarce Google, wytypowaliśmy trzy potencjalne terminy:
- stoły robocze
- stoły przemysłowe
- stoły warsztatowe
Wybranie głównego hasła spośród trzech powyższych jest dosyć trudne, ponieważ w praktyce są one używane zamiennie. Jeżeli weźmiemy na tapet popularność każdego hasła, mierzoną samą liczbę wyszukiwań, termin "stół warsztatowy" (średnio 22.900 miesięcznych wyszukiwań według Planera słów kluczowych Google) deklasuje konkurencję (dla hasła "stół roboczy" wartość ta wynosi 2.900, a dla hasła "stół przemysłowy" jedynie 50). Na popularność stołu warsztatowego jako wyszukiwanego hasła z pewnością ma wpływ fakt, że taki stół może być przeznaczony do profesjonalnego użytku przez podmioty profesjonalne, jak i przez amatorów - osoby fizyczne poszukujące wyposażenia do garażu, lub stołu do majsterkowania. Krąg potencjalnych adresatów jest więc znacznie szerszy, podobnie jak oferta.
Hasło | Śr. miesięczna liczba wyszukiwań w Google | Rodzaj użytkownika |
biurko | 110.000 | profesjonalny + amator |
stół warsztatowy | 22.200 | profesjonalny + amator |
stół roboczy | 2.900 | profesjonalny + amator |
stół do pakowania | 720 | profesjonalny |
stół do pakowania paczek | 590 | profesjonalny |
stół montażowy | 480 | profesjonalny |
stół monterski | 390 | profesjonalny |
stół szlifierski | 320 | profesjonalny |
stół magazynowy | 90 | profesjonalny |
stół serwisowy | 90 | profesjonalny |
stół przemysłowy | 50 | profesjonalny |
stół kompletacyjny | 40 | profesjonalny |
Czym jest stół warsztatowy?
Stół warsztatowy to mebel/urządzenie składające się z nóg oraz blatu (oraz opcjonalnie dodatków jak szafki narzędziowe, czy panele perforowane), zazwyczaj bazujące na metalowej konstrukcji, które służy do wykonywania wszelkich prac ręcznych w warsztacie (lub garażu, ślusarni, serwisie). Wykonywane na stole warsztatowym prace mają cięższy i bardziej intensywny charakter, czyli dotyczą większych elementów o większej wadze, wymagają wielu narzędzi i często dokonywane są w mniej sterylnych warunkach (przez wszędobylski smar, opiłki, kurz i trociny).
W naszej ocenie "stół warsztatowy" nie może być hasłem nadrzędnym, ponieważ tego typu rozwiązania dedykowane są dla konkretnych środowisk pracy (warsztat), przez co mają pewne charakterystyczne cechy, których nie posiadają inne stoły - tego typu stanowiska mają z zasady solidną, wzmocnioną konstrukcję, grubsze blaty, większy udźwig, więcej akcesoriów do porządkowania i segregowania części i narzędzi. Dodatkowo, nie sposób objąć tą kategorią pewnych specjalistycznych stanowisk, jak stoły do pakowania (które z warsztatem nie mają wiele wspólnego). Wśród podkategorii stołów warsztatowym można wymienić chociażby grupę stołów serwisowych, które pełnią funkcje stacji roboczych we wszelkiego rodzaju serwisach i garażach i na dobrą sprawę niewiele różnią się od typowych stołów warsztatowych.
Jak wyglądają stoły przemysłowe?
Stół przemysłowy, to zdecydowanie mniej popularne określenie, które oznacza stół przeznaczony do użytku w szeroko rozumianym przemyśle. Termin ten jest więc dość mało precyzyjny (przez co jest dość szeroki), lecz wyklucza wszystkie stanowiska dedykowane do użytku amatorskiego i hobbystycznego. Dodatkowo przemysł kojarzy się głównie z produkcją (i w tę stronę idzie chociażby definicja "przemysłu" zaczerpnięta ze Słownika języka polskiego PWN), więc w taką kategorię "nie zmieszczą się" chociażby stoły magazynowe. Wreszcie, nie sposób uczynić ze stołów przemysłowych głównego hasła przy tak małej liczbie wyszukiwań.
Do czego służą stoły robocze?
Po wykluczeniu dwóch powyższych terminów, do rozważenia pozostają jedynie stoły robocze. Jak sama nazwa wskazuje, jest to stół przeznaczony do wykonywania na nim różnego rodzaju prac, niezależnie od ich charakteru. Mogą ty więc być lekkie prace montażowe, cięższe prace w warsztacie, pakowanie paczek, naprawa, itd. W zależności od spełnianej funkcji i rodzaju zadań, które wykonywane są przy stole roboczym, będzie miał on inny wygląd i charakterystykę. Stół roboczy obejmuje stoły do użytku profesjonalnego i amatorskiego, definicja jest na tyle szeroka i na tyle popularna, że możemy uznać stoły robocze za kategorię główną w proponowanym podziale. Z perspektywy osoby zainteresowanej zakupem stołów, wpisanie tego hasła w Google sprawdzi się w sytuacji, gdy nie masz dobrze sprecyzowanych potrzeb, lub poszukujesz kilku rodzajów stołów. Jeżeli wpisanie hasła "stoły robocze" spowoduje wyświetlanie się różnych ofert stołów warsztatowych - nie przejmuj się, niestety sprzedawcy używają tych określeń zamiennie.
Stoły montażowe i stoły monterskie - do czego służą?
Stoły montażowe to rodzaj stołów roboczych przeznaczonych do wykonywania lekkich prac montażowych w różnego rodzaju fabrykach, zakładach produkcyjnych i montowniach. Stoły montażowe stanowią bardzo często istotną część linii produkcyjnych, wszędzie tam gdzie wymagany jest jakikolwiek montaż ręczny, lub dokonywane są inne czynności związane z okołoprodukcyjną pracą manualną, jak kontrola jakości, czy testy. Stoły montażowe używane są także jako przestrzeń odkładcza do magazynowania narzędzi, lub gotowych wyrobów, a także jako stanowiska komputerowe dla kierowników sekcji. Potencjalnych funkcji stołów montażowych jest bardzo wiele, ale wszystkie je możemy zebrać pod wspólnym mianownikiem lekkich prac manualnych związanych w sposób mniej lub bardziej bezpośredni z montażem i produkcją. Z takich stanowisk korzystają firmy z przeróżnych branż, na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się elektroniką, automatyką, automotive lub zbrojeniówką.
Z kolei stoły monterskie, przynajmniej leksykalnie, oznaczają to samo co stoły montażowe (jedynym niuansem jest zaakcentowanie w nazwie użytkownika - montera, zamiast czynności - montażu). W praktyce produkty oferowane pod oboma hasłami są takie same, ale z jedną różnicą. Część producentów zaczęła używać określenia "stół monterski" w stosunku do mocno wyspecjalizowanych stanowisk do montażu określonych grup produktów, w szczególności montażu rozdzielnic, szaf sterowniczych, płyt (istotne np. dla firm zajmujących się automatyką, elektryką).
Czym różni się stół montażowy od stołu warsztatowego?
Kilka akapitów wyżej wskazaliśmy istotne cechy konstrukcyjne stołów warsztatowych. Są przeznaczone do cięższych prac manualnych, muszą wytrzymać trudniejsze warunki (ciężkie narzędzia, elementy, zanieczyszczenia, ryzyko uszkodzeń mechanicznych). Z uwagi na powyższe, stoły warsztatowe mają wzmocnioną konstrukcję wykonaną z grubszych profili stalowych, mają grubsze blaty, często wykonane ze sklejki (np. sklejka liściasta 30 mm), blaty są często zabezpieczone blachą lub gumą, stoły wyposażone są w dużą ilość szafek z szufladami na narzędzia i ściankę z perforacją do mocowania uchwytów.
Jak wyglądają stoły montażowe? Tego typu stanowiska również muszą być wytrzymałe i dostosowane do warunków przemysłowych, ale z uwagi na lżejszy charakter prac manualnych, które wymagają więcej precyzji niż siły, konstrukcja nie wymaga aż tak wielu wzmocnień. Możemy wyróżnić następujące cechy:
- konstrukcja z wytrzymałych, ale cieńszych profili (na przykład 30x30 mm, dla porównania dla stołów warsztatowych to 40x40 mm)
- standardowo maksymalne obciążenie 300 kg (dla stołów warsztatowych to 400/500 kg lub więcej)
- blat z płyty laminowanej o grubości 25 mm z okleiną ABS
- uniwersalne kolory w odcieniach szarości
- modułowy charakter, szeroki zakres dodatków (między innymi półki, oświetlenie, szafki i szuflady)
- bardzo często konieczność instalacji komputera i monitora
Opisane wyżej stacje do prac manualnych powinny łączyć w sobie wytrzymałość, funkcjonalność (w warunkach przemysłowych) i spełniać wszelkie właściwe normy w zakresie ergonomii pracy.
Jakie stoły wybrać dla logistyki i sklepów e-commerce? Stoły magazynowe.
Jeszcze inną kategorię stołów roboczych stanowią dedykowane dla branży logistycznej wszelkie stoły magazynowe, przeznaczone do użytku w magazynach, centrach dystrybucyjnych, centrach wysyłkowych. Zbiorczo nazwijmy je stołami magazynowymi, ponieważ określenie to swoim zakresem obejmuje wszystkie bardziej precyzyjne terminy, głównie te związane z czynnością pakowania i przygotowywania paczek do wysyłki.
Stoły do pakowania paczek - najważniejsze cechy charakterystyczne.
Najważniejszą podkategorią stołów magazynowych są stoły do pakowania paczek, które zamiennie nazywa się również stołami do pakowania, lub stołami do kompletacji (przesyłek). Wszystkie te hasła (i jeszcze kilka innych, mniej popularnych) określają na dobrą sprawę jedną konkretną grupę stołów, które służą do pakowania paczek przed ich wysyłką do końcowych odbiorców, a więc można ich używać zamiennie. Dlatego każdy z takich stołów wyposażony jest w szereg specjalnych akcesoriów, które mają przyspieszyć wszystkie etapy procesu pakowania. Wśród typowych dodatków do stołów kompletacyjnych są:
- półki z separatorami na kartony i koperty
- rolki na materiały do pakowania (jak papier, folia)
- półki na drukarki do etykiet, uchwyty monitora
- chwyty na dyspensery do taśmy i naklejek
- obcinarki
- integracje z przenośnikami rolkowymi
Są także, przynajmniej w teorii, bardziej wyspecjalizowane stanowiska, które mają usprawnić pracę nad wycinkiem działania magazynu. Przykładowo, są stanowiska dedykowane do rozpatrywania reklamacji i zwrotów, ale nie różnią się one (ani konstrukcyjnie, ani zakresem dodatków) wystarczająco mocno w odróżnieniu od typowych stołów do pakowania. Powstawanie takich typów stołów magazynowych wiąże się bardziej poszukiwaniem tzw. fraz z długiego ogona (ang. long tail phrases), na których jest mniejsza konkurencja w sieci wyszukiwania - to po prostu "sztuczka marketingowa" sprzedawców i producentów, więc taka podkategoria nie zasługuje na większe wyróżnienie pod względem praktycznym od strony zakupowej (może mieć natomiast znaczenia dla systemu stosowanego w danym magazynie).
Jakie są inne specjalistyczne podkategorie stołów roboczych?
Nasz podział stołów roboczych powoli się wyczerpuje, ale należy uzupełnić go o kilka wąskich, ale jednak ważnych kategorii stacji o charakterze bardziej wyspecjalizowanym i siłą rzeczy mniej powszechnym. Są to chociażby:
- Stoły szlifierskie - przeznaczone tylko do szlifowania elementów, znajdą zastosowanie w ślusarniach lub stolarniach i ze względu na wąską specjalizację raczej nie mogą zostać zaliczone wprost do kategorii stołów warsztatowych. Każdy stół szlifierski ma specjalny okratowany zsyp na opiłki oraz instalację do przyłączenia odciągu, lub wbudowany odciąg.
- Stoły do montażu szaf elektrycznych i rozdzielnic - wyposażone w specjalną ramę z wysuwanymi ramionami, na której można przymocować montowaną szafę/płytę. Takie stoły powinny być wyposażone w regulację wysokości oraz pochyłu ramy roboczej, co znacznie usprawni pracę i zwiększy ergonomię.
- Stoły spawalnicze - zaprojektowane tak aby w jak największym stopniu ułatwić spawanie.
Elektryczna regulacja wysokości, stoły ESD, wersje mobilne i składane.
Prawie każdy stół roboczy może być wykonany w różnych wariantach. Są różne rodzaje regulacji wysokości blatu (regulacja płynna na śrubach, regulacja elektryczna na kolumnach, regulacja na korbę). Każdą stację można wyposażyć także w zestaw kół tworząc mobilne stanowisko pracy, albo wykonać je w pełnym wykonaniu antystatycznym ESD, co jest szczególnie przydatne w elektronice dla ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Niektóre ze stołów mogą być także wykonane w wersji składanej, z uchylnym blatem i w innych wariantach. Są to jednak cechy, które można przypisać różnym grupom stanowisk roboczych (np. możemy wykonać stół montażowy ESD oraz stół do pakowania ESD).
Stoły robocze, stanowiska robocze i stacje robocze - czy są między nimi jakieś różnice?
Na koniec skomplikujmy nieco całą naszkicowaną powyżej terminologię. Cały czas pisaliśmy o stołach, ale wiele osób oraz wielu producentów zamiennie nazywa stoły "stacjami" lub "stanowiskami" (ten zabieg stosowaliśmy również ze względów stylistycznych pisząc ten artykuł). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymiennie stosować wszystkie trzy określenia w odniesieniu do każdej kategorii stołów, chociaż trzeba wprost przyznać, że stoły są najbardziej popularne (patrząc chociażby na liczbę wyszykiwań).
Hasło | Śr. miesięczna liczba wyszukiwań w Google |
stół roboczy | 2.900 |
stacja robocza | 720 |
stanowisko robocze | 140 |
Problem z zaszeregowaniem biurek.
Biurko to po prostu stół (a więc stół biurowy) przystosowany do pracy biurowej, np. poprzez dodanie szafek lub szuflad na akcesoria biurowe, czy akcesoriów do instalacji komputera (pólka na komputer, drukarkę, szuflada na klawiaturę). Pytanie za sto punktów brzmi następująco: czy biurko to stół roboczy? Intuicyjnie i bazując na doświadczeniu odpowiadamy - biurko nie jest stołem roboczym, ponieważ jego podstawową funkcją nie jest wykonywanie różnych prac manualnych (mimo na przykład obsługi komputera lub odręcznego pisania), ale szeroko pojętej pracy umysłowej i efektem pracy przy biurku (poza ryzami zapisanego lub zadrukowanego papieru) nie jest jakiś zmodyfikowany przedmiot fizyczny. Z racji spełnianej funkcji biurko nie musi być tak wytrzymałe jak stół roboczy, jest lżejsze i bardziej delikatne. Dla biurek znacznie bardziej istotny jest design (popularnością cieszą się np. biurka loftowe i industrialne).
Podsumowanie.
Dokonując krótkiego podsumowania, przygotowaliśmy graf obrazujący zakres omawianych przez nas terminów dotyczących stołów (stanowisk, stacji). Najistotniejszą i najszerszą kategorią są stoły robocze, wśród których możemy wyróżnić stoły warsztatowe, montażowe, do pakowania i wiele innych podkategorii. Obok tej struktury są biurka, które stanowią niezależną kategorię o innej specyfice. Należy jednak pamiętać, że przygotowany przez nas podział nie ma żadnego oficjalnego charakteru i stanowi jedynie propozycję uporządkowania dość mętnej terminologii używanej w branży. Jako renomowany producent stołów roboczych i mebli przemysłowych czujemy się na siłach, aby to zrobić - przez 17 lat funkcjonowania na rynku dostaliśmy niezliczoną liczbę różnie formułowanych zapytań o różne typy stanowisk, mamy szeroką ofertę stołów, (którą musieliśmy jakoś uporządkować) i stale monitorujemy zachowania potencjalnych odbiorców w sieci. Zaproponowany wyżej podział stanowisk roboczych jest swego rodzaju odzwierciedleniem naszego spojrzenia na tę kwestię.